Ogrodzenia elektryczne dla zwierząt gospodarskich – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zwierzęta gospodarskie potrzebują nie tylko paszy, wody i schronienia przed zimnem bądź upałem. Hodowcy muszą także zadbać, aby nie oddaliły się z miejsca hodowli i zapewnić im bezpieczeństwo — dopilnować, aby na teren farmy nie dostały się żadne drapieżniki. W tym celu warto uzupełnić wyposażenie dla drobiu lub bydła o ogrodzenie elektryczne dla zwierząt gospodarskich, czyli tzw. elektrycznego pastucha. Jak to działa i jak wybrać odpowiedni system?

Ogrodzenie elektryczne dla zwierząt gospodarskich: sposób działania

Ogrodzenie elektryczne składa się z siatki i słupków umożliwiających budowę przenośnego ogrodzenia oraz elektryzatora o odpowiedniej mocy. Dodatkowymi akcesoriami są: bateria lub akumulator i izolator. Impulsy elektryczne generowane przez elektryzator dostarczane są po przewodach do słupków podtrzymujących i na całe ogrodzenie.

Dzięki podłączeniu ogrodzenia do elektryzatora płot taki jest pod napięciem na tyle silnym, by zniechęcić zwierzęta do prób przekroczenia go, jednak nie na tyle dużym, aby zrobić im jakąkolwiek krzywdę. Jego działanie opiera się przede wszystkim na wytworzeniu w zwierzęciu bariery psychicznej przed ponowną próbą pokonania ogrodzenia.

Dlaczego elektryczny pastuch to ważny element wyposażenia dla zwierząt?

Hodując zwierzęta, trzeba zagrodzić teren, na którym one przebywają, aby ich nie stracić. Doskonale taką funkcję pełni ogrodzenie elektryczne, które nie tylko otacza teren hodowli, ale dzięki temu, że zawiera elektryzator, skutecznie odstrasza zwierzęta. Tym samym ten element wyposażenia dla drobiu, bydła i innych zwierząt tworzy zaporę zabezpieczającą przed wydostaniem się na zewnątrz, ale też chroni je przed drapieżnikami, które mogłyby dostać się na teren hodowli i zrobić im krzywdę.

Na co zwrócić uwagę, kupując ogrodzenie?

Podczas wyboru ogrodzenia elektrycznego trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego długość i wysokość. Długość zależy od obszaru, który zamierzasz otoczyć, natomiast wysokość powinna być dostosowana do rozmiaru zwierząt. W przypadku drobiu zapora nie musi być wysoka: zwykle stosuje się 120-centymetrową siatkę.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym trzeba pamiętać, jest energia wytwarzana przez ogrodzenie. Aby właściwie spełniało ono swoją funkcję, musi generować napięcie wystarczające, by skutecznie odstraszać zwierzęta, ale jednocześnie nie przesadnie duże, gdyż wtedy mogłoby wyrządzić im krzywdę. Zalecana moc zależy od średniego rozmiaru osiąganego przez zwierzęta oraz ich odporność (niektóre gatunki, zwłaszcza trzoda chlewna, mają grubą skórę i warstwę tłuszczu powodujące, że aby skutecznie razić je impulsem elektrycznym, siła musi być dość duża).

Call Now Button