Automatyzacja zadawania paszy świniom – dlaczego warto?

W nowoczesnym agrobiznesie automatyzacja procesów związanych z hodowlą jest niezbędnym etapem usprawnienia pracy i zwiększenia wydajności. W TEFA.PL doskonale rozumiemy potrzeby współczesnych hodowców świń, dlatego oferujemy rozwiązania, które wspierają automatyzację zadawania paszy, pozwalając na oszczędność czasu, zasobów oraz poprawę dobrostanu zwierząt. Przyjrzyjmy się, dlaczego warto zainwestować w automatyzację tego procesu i jakie korzyści przynosi ona dla gospodarstw rolnych.

Automatyzacja chlewni i procesu karmienia świń to kluczowy krok w kierunku nowoczesnego i efektywnego zarządzania gospodarstwem hodowlanym. Wraz z postępem technologicznym, coraz więcej hodowców rozumie korzyści płynące z zastosowania automatycznych systemów dozowania paszy. Dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązania? Oto kilka argumentów przemawiających wyposażeniem chlewni w system zadawania paszy. 

Precyzyjne dawkowanie paszy i oszczędność czasu

Automatyzacja zadawania paszy to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i pracy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów, takich jak regulator AQUACUS+, hodowcy mogą zaprogramować regularne dostarczanie paszy i wody bez konieczności ręcznego karmienia. 

Regulatory zapewniają precyzyjne dawkowanie paszy, co jest ważne dla zdrowia i rozwoju świń. System oparty na liczbie impulsów otrzymywanych z urządzeń pomiarowych, takich jak waga dozująca czy przepływomierz elektroniczny, umożliwia dokładne kontrolowanie ilości podawanej paszy i wody. Taka precyzja minimalizuje marnotrawstwo i zapewnia, że każde zwierzę otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, co przekłada się na lepsze wyniki produkcyjne.

Poprawa zdrowia i dobrostanu zwierząt

Regularne i dokładne dostarczanie paszy pozytywnie wpływa na zdrowie i dobrostan zwierząt. Automatyczne systemy karmienia redukują stres związany z nieregularnym karmieniem, gdyż zapewniają stały rytm żywieniowy. Dzięki funkcjom alarmowym, które informują o nieprawidłowościach, takich jak niekontrolowane wycieki wody czy wydanie niewłaściwej ilości paszy, można szybko reagować na problemy i je skorygować. 

Monitoring i analiza danych

Trzeba także wspomnieć, że zaawansowane systemy automatyzacji umożliwiają dokładne monitorowanie i analizę danych dotyczących karmienia. Urządzenie zapisuje wydane dawki paszy i wody oraz wiek stada, co pozwala na odtworzenie historii karmienia nawet do 1000 dni wstecz. Taka funkcjonalność daje hodowcom cenne informacje, które mogą być wykorzystane do optymalizacji procesów żywieniowych i poprawy efektywności produkcji.

Inwestycja w automatyzację karmienia świń może przynieść znaczne korzyści zarówno krótkoterminowo, jak i w długim okresie. Dlatego coraz więcej hodowców decennia nowoczesne wyposażenie chlewni i decyduje się na wdrożenie systemów karmienia. 

Call Now Button