Jak wyposażyć kurnik dla niosek?

Wyposażenie kurnika dla niosek obejmuje sprzęt do karmienia i podawania wody, a także systemy do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, wentylację oraz odpowiednie oświetlenie. Zastosowanie nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań zapewni kurom nioskom bezpieczeństwo i komfortowe warunki, a hodowcom ułatwi pracę.

Przestrzeń przyjazna dla kur niosek

Kurnik dla kur niosek powinien być przestronny, ciepły, suchy i dobrze oświetlony. To podstawa dobrostanu drobiu. Każdej kurze niosce trzeba zapewnić swobodny dostęp do gniazd, grzęd i wybiegu. Ważna jest wielkość kurnika – każda nioska potrzebuje minimum 0,2-0,3 m2 przestrzeni, a grzędy powinny mieć co najmniej 20 cm szerokości na kurę. Istotne jest umiejscowienie gniazd dla kur niosek w kurniku. Trzeba je umieścić w miejscu spokojnym, ustronnym, nie przy wejściu.

Odpowiednia temperatura latem i zimą

Kury nioski najlepiej czują się w temperaturze od 15 do 25°C. W zimie kurnik powinien być chroniony przed mrozem, a latem przed nadmiernym upałem. Gdy temperatura na zewnątrz spada niezbędne będzie uruchomienie specjalnych nagrzewnic. Z kolei w miesiące letnie trzeba koniecznie zadbać o wentylację i systemy chłodzenia, które zabezpieczą nioski przed groźnym stresem cieplnym.

Ważne światło

Kury potrzebują około 14-16 godzin światła dziennie, aby utrzymać regularność znoszenia jaj. W zimie może być potrzebne dodatkowe doświetlenie pomieszczenia. W kurniku dla niosek warto zainstalować profesjonalny system oświetleniowy z energooszczędnymi żarówkami LED o natężeniu 3W/m2.

Nowoczesne systemy karmienia i pojenia drobiu

Kluczowe są wysokiej jakości silosy, kosze paszowe, poidła i karmidła wraz z kompletnym zestawem akcesoriów. Istotne są także zautomatyzowane rozwiązania do transportu paszy, które pozwalają na optymalne i niemal bezobsługowe dozowanie pożywienia w zbilansowanych dawkach.

Zabezpieczenie wybiegu

Kury nioski są najbardziej wydajne jeśli mają zapewniony dostęp do wybiegu i możliwość grzebania w ziemi. Wybieg taki musi mieć odpowiednią wielkość (0,5-1 m2 na nioskę) oraz być zabezpieczony przed drapieżnikami ogrodzeniem elektrycznym. Do instalacji skutecznej i niezawodnej bariery niezbędne będą słupki, druty i plecionki, elektryzatory, izolatory oraz baterie i akumulatory.

Poszukujesz rozwiązań, które pomogą Ci wyposażyć i zautomatyzować Twój kurnik? Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który odpowie na Twoje pytania i pomoże znaleźć akcesoria dopasowane do wielkości stada.

Call Now Button